Límec šlechtice ze 30leté války

Na jaře 2012 jsem se pustila do opravdu velmi speciální zakázky – mělo se jednat o krajku k límci šlechtice z doby 30leté války, údajně snad samotného švédského krále Gustava Adolfa. Zákazník mi dal k dispozici fotografie a nákres krajky, originální krajku jsem bohužel osobně neviděla. Protože jde o krajku, jakou jsem dosud nikdy nepaličkovala, musela jsem nejdříve vyzkoumat a vyzkoušet, jak na to. První vzorek jsem tedy paličkovala o dost zvětšený, abych zjistila, kolik párů budu potřebovat a kudy je povedu.


Poté jsem krajku zmenšila do požadované velikosti a zjistila jsem, že to zřejmě nepůjde – hustota byla taková, že se mi téměř ani nevešly špendlíky vedle sebe. Na některých místech jsem tedy zvolila jiné vazby a pracovala jsem tak, abych potřebovala co nejméně špendlíků.

Nakonec se tedy podařilo vypracovat krajku v požadované velikosti. Většinou jsem všechny krajky paličkovala pro zákaznice – dámy. Tato je určena pro pána a jsem sama zvědavá, jak bude spokojen.

S laskavým svolením zákazníka zde uvádím i odkaz na jeho internetové stránky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Límce, Rekonstrukce krajek se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.